Datu analītikas pilotprojekts Cēsīs

Šā gada sākumā, kustības „Valsts#196” ietvaros, Cēsu novada pašvaldība, datu tehnoloģijas uzņēmums SQUALIO un RTU uzsāka datu analītikas kursa apmācību. Bezmaksas datu analītikas mācībām Cēsīs, kurās pretendentiem bez iepriekšējām zināšanām bija iespējams iegūt datu analītiķa diplomu, pieteicās 135 pretendenti. Kursā bija paredzētas 14 vietas, konkursā pieteicās teju 10 pretendentu uz vienu apmācību iespēju. Ņemot vērā lielo interesi, kustības „Valsts#196” partneri pieņēma lēmumu izveidot papildu grupu, kopumā atlasot 28 apmācāmos.

Pēc trīs mēnešu apmācības datu analītikas kursa dalībnieki piedalījās #DatuHakatonsCēsīs, izstrādājot kursa noslēguma darbu. Šis bija pirmais hakatons Latvijā, kurā sadarbībā ar pašvaldību tika atvērti dati. Iegūtas vērtīgas zināšanas, ievākti un apstrādāti noderīgi publiskā un privātā sektora dati, kā arī radītas jaunas darbavietas. Cēsis ir pirmā  digitāli drosmīgākā pašvaldība Latvijā, kurā tapusi nākotnes iespēju karte, atverot datu kopas pašvaldībai nozīmīgos jautājumos, piemēram, novada uzņēmējdarbības, tūrisma un izglītības rādītājus, kā arī iedzīvotāju skaita izmaiņas, organizācijas darbinieku sadarbības un citos. Tādējādi, šie dati kalpos un tiks izmantoti kā viegli lasāma iespēju ceļa karte Cēsu novada turpmākai attīstībai. 

Datu analītikas kursa absolventi saņēma RTU tālākizglītības apliecību. Absolventus ar apsveikuma uzrunu sveica Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, uzsverot tālākizglītības nozīmīgumu: „kursa dalībnieki pierādījuši veco latviešu teicienu „mūžu dzīvo, mūžu mācies””.

Savukārt pieci labākie kursa dalībnieki ieguva galveno balvu – darba līgumu ar datu tehnoloģijas uzņēmuma SQUALIO Datu laboratoriju Cēsīs. „Pirms gada, kad dibinājām kustību „Valsts#196”, mēs bijām tikai azartiski, taču šodien mums jau ir konkrēti mērķi, ko sasniegt,” atzīst Sandis Kolomenskis, kustības „Valsts#196” iniciators un datu tehnoloģijas uzņēmuma SQUALIO vadītājs, piebilstot: „Cēsis kā pilsēta pārsteidza ar ambīciju un vēlmi kaut ko izdarīt un mainīt.”

82110231_1511698242344497_14077127557455

Šobrīd jau pirmie 28 cēsinieki apguvuši datu analīzes pamatus, tādējādi apstiprinot šā gada sākumā Cēsu novada pašvaldības drosmīgo un skaidro mērķi divos gados tālākizglītot vismaz 1% Cēsu novada iedzīvotāju datu analīzē u. c. mūsdienīgās informāciju tehnoloģijas prasmēs. 

Sociālā kustība „Valsts#196” veicina datos balstītus lēmumus un datu publisko pieejamību, lai ikviena dzīvi padarītu inovatīvāku, ilgtspējīgāku un vērtīgāku, tādējādi veicinot nozaru sadarbību un paplašinot sabiedrības iesaisti novadam stratēģiski svarīgos jautājumos. Kustības „Valsts#196” mērķis ir palīdzēt ikvienam cilvēkam pilnveidot savu digitālo identitāti un atrast tās vērtību savā, savas uzņēmējdarbības vai novada labklājībā. Tā ir platforma, kurā apvienoties līdzīgi domājošiem, lai ne tikai mācītos no otra, bet lai radītu reāli pielietojamus instrumentus un zināšanas. Iniciatīva apvieno pētniekus, valsts un pašvaldību pārstāvjus, uzņēmējus  un viedokļu līderus ar mērķi izstrādāt praktiski pielietojamus instrumentus, zināšanas un rīkus, lai pārmaiņas vārētu notikt jau tagad. „Valsts#196” ir par cilvēkiem, to identitāti un datiem. Tikai cilvēks var būt par pamatu izaugsmei un augstākiem sasniegumiem.

Kāpēc datu analītika? 

Jānis Rozenbergs,

Cēsu novada domes priekšsēdētājs

“Šis projekts bijis gana veiksmīgs un izdevies. Tā bija ļoti laba pieredze gan pašvaldībai, gan sadarbības partneriem, kas atsauksies pilsētas turpmākā attīstībā. Ceru, ka šis ir tikai sākums nākamajām mācībām un nākamajiem izaicinājumiem. Visam, kas saistīts ar digitālo vidi, piemīt milzīga perspektīva, un mēs tiešām ceram, ka nākotnē šeit iemājos IT vai digitālie uzņēmumi, kas būs jauns sākums pilsētas attīstībai.”

Kaspars Rožkalns,

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors

"Atvērto datu politika un tās nozīme investoriem šobrīd padarīs vienu pašvaldību pievilcīgāku kā citas. Mēs ļoti ceram, ka arī citas pašvaldības sekos šim piemēram. Beigās mēs varam nonākt pie modeļa, kurā ir Latvijas karte, un mēs varam redzēt, kurās pašvaldībās un kādus uzņēmumus ir vienkāršāk izvietot.”

Gatis Ošs,

Latvijas IT Klastera Valdes priekšsēdētājs

"Šis laiks, kas ir šobrīd, piespiedis daudzus uzņēmumus nopietnāk izvērtēt tehnoloģiju nozīmi un mācīties kopā ar saviem darbiniekiem un biznesa partneriem, kā šīs tehnoloģijas izmantot ikdienā. Vēlos uzslavēt Cēsis par sadarbību - pašvaldība parāda un pierāda, ka ir spējīga iet līdzi, mainīties, ātri pieņemt lēmumus un atbalstīt mūs visus šajā kopīgajā projektā. Laipni gaidītas arī citas pašvaldības."

Renāte Strazdiņa,

Microsoft Baltija vadītāja

"Tikai datos balstītos scenārijos mēs varam pieņemt labus lēmumus. Mēs varam izskaidrot šos lēmumus, mēs varam atrast jaunas kopsakarības un izkrāšņot to stāstu, kuru mēs gribam izstāstīt citiem.”

Artūrs Lazdekalns,

Ekonomikas Ministra ārštata padomnieks

IT un inovāciju jautājumos

"Nevar uzlabot to, kas nav nomērīts. Dati ir kaut kāds atskaites punkts un atskaites mērījums, kuru var izvirzīt sev kā mērķi pārsniegt."

Sandis Kolomenskis,

datu tehnoloģiju uzņēmuma Squalio vadītājs

“Visi runā sarežģītiem vārdiem – produktivitāte, efektivitāte, būt labākajiem, bet praktiski neviens nav atbildējis, kā to izdarīt. Mēs mēģinām rast atbildes. Cēsis kā pilsēta pārsteidza ar ambīciju un vēlmi kaut ko izdarīt un mainīt. Pirms gada, kad dibinājām kustību “Valsts#196”, mēs bijām tikai azartiski, taču šodien mēs jau esam ar konkrētiem mērķiem, ko sasniegt.”

Datu analītikas kursa dalībnieku pieredze  

"Cēsīs domā ne tikai par kultūru, tūrismu, vēsturi, vidi, bet arī par to, lai cilvēki būtu digitāli izglītoti," pieredzē dalās Solveiga Leitlande.

"Cēsīs ir tāda sajūta, ka šī lielā pilsēta ir paņemta un izdalīta uz desmit, divdesmit - tas mērogs ir salīdzinoši mazāks, bet vari iegūt pilnīgi visu, ko lielā pilsētā," atzīst  Tomas Kučinsks.

"Šeit cilvēki vēlas būt pirmie, vēlas būt moderni un iegūt zināšanas, un tās izmantot, lai attīstītos. Un no tā jau iegūst tikai pilsēta," stāstot par Cēsīm, atzīst Dace Konca.

"Tās ir tās lietas, kuras jāmācās visu dzīvi. Pienāk brīdis un bez tā nemaz nevar," uzsver

Aivars Jurgelis.

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon