Search
  • Guna Kaņepe

Ar eParakstu apliecini savu eIdentitāti

Updated: Feb 13, 2020

Pērnā gada nogalē Eiropas Komisija Eiropas Savienības (turpmāk - ES) Oficiālajā Vēstnesī ir publicējusi Latvijas izziņoto nacionālo elektroniskās identifikācijas shēmu, kas nozīmē, ka visu eParaksta rīku, kas nodrošina personas elektroniskās identitātes apliecināšanu – eID karte, mobilā lietotne eParaksts mobile un eParaksta karte, lietotāji tos varēs izmantot, lai piekļūtu valsts pārvaldes pakalpojumiem citās ES dalībvalstīs, kā arī, lai saņemtu citu valstu komersantu pakalpojumus, kuriem nepieciešama identitātes apliecināšana augstākajā līmenī.


eID karte, eParaksta karte un mobilā lietotne eParaksts mobile ir vienīgie Latvijā pieejamie e-identitātes apliecināšanas rīki, kas saņēmuši šāda līmeņa akreditāciju, turklāt Latvija ir kļuvusi par pirmo un šobrīd vienīgo ES dalībvalsti, kas izstrādājusi e-Identitātes apliecināšanas rīku, kas ir no citiem datu nesējiem pilnībā neatkarīgs mobilais risinājums.


Tāpat Eiropas Komisija noteikusi, ka VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (turpmāk – LVRTC) ir šo elektroniskās identitātes pakalpojumu sniedzējs.


Līdz ar Latvijas elektroniskās identifikācijas shēmas publicēšanu ir sācies pārejas periods, kura laikā ES dalībvalstīm jānodrošina, ka to iestāžu un organizāciju interneta vietnēs tiek integrēta iespēja apliecināt identitāti ar eParaksta rīkiem atbilstoši katras organizācijas noteiktam attālināti pieejamo pakalpojumu klāstam. Pārejas periods ilgs 12 mēnešus no izziņošanas brīža, tas nozīmē, ka sākot no 2020 gada 20.decembra eParaksta lietotājiem jābūt iespējai saņemt e-pakalpojumus, izmantojot eParaksta rīkus, un dalībvalstu iestādes nevarēs atteikt attālinātu pakalpojumu saņemšanu.

“Līdz ar visu eParaksta rīku atzīšanu starptautiskā līmenī esam eParaksta lietotājiem patiešām plaši atvēruši durvis e-pakalpojumu saņemšanai visā Eiropas Savienībā. Darbības ārpus Latvijas robežām, kurām iepriekš bija nepieciešama klātienes vizīte un personu apliecinoša dokumenta uzrādīšana, nu būs iespējamas attālināti - ar eID karti vai eParakstu viedtālrunī! E-komercijas attīstība, uzņēmumu dibināšana, oficiālu darījumu kārtošanai, studiju uzsākšana, nekustamā īpašuma iegāde un citas ikdienas situācijas, kurās nepieciešama personas identitātes apliecināšana visaugstākajā līmenī, nu kļūst daudz vienkāršākas arī pārrobežu komunikācijā! Latvijai paziņojot elektroniskās identifikācijas shēmā arī mobilo lietotni, esam izvirzījušies tehnoloģiju ieviesēju un attīstītāju pirmrindniekos Baltijā un Eiropas Savienībā!“ uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.


Akreditācijas process ilga vairāk nekā gadu. Par rīku, kā arī procesu, kādos tie tiek izsniegti un kā pieejama to lietošana, drošību un atbilstību ES normatīviem pārliecinājās gan starptautiskie auditori, gan EK ekspertu komisija, kas pērnā gada vasarā apmeklēja Latviju, bet rudenī LVTRTC eksperti eParaksta rīkus prezentēja komisijai Briselē.


Kā ziņots iepriekš, 2018.gada nogalē visi eParaksta rīki nacionālā līmenī tika atzīti par kvalificētiem paaugstinātas drošības elektroniskās identitātes apliecināšanas rīkiem, kas nozīmē, ka to izmantošana digitālajā vidē ir pielīdzināma personu apliecinoša dokumenta uzrādīšanai klātienes darbībās. Kvalificēta paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas pakalpojuma sniedzēja statusu valstī nosaka LR Aizsardzības ministrijas pakļautībā esošā Digitālās drošības uzraudzības komiteja.


Latvijas elektroniskās identifikācijas shēma

https://ec.europa.eu/cefdigital/wiki/display/EIDCOMMUNITY/Overview+of+pre-notified+and+notified+eID+schemes+under+eIDAS


Kāpēc nepieciešams apliecināt e-Identitāti ar paaugstinātu drošību?

Lai iestādes un organizācijas varētu attālināti nodrošināt tādus pakalpojumus, kuru saņemšanai nepieciešams apliecināt identitāti uzrādot personu apliecinošu dokumentu, ir izstrādāti un akreditēti elektroniski identitātes apliecināšanas risinājumi, ko konkrēta valsts un arī ES ir atzinusi par pielīdzināmiem identitātes pārbaudei klātienē. Latvijā, apliecinot identitāti ar eParaksta rīkiem, iespējams, piemēram, saņemt notāru pakalpojumus, reģistrēt uzņēmumu, izveidot eAdresi.


Tāpat ar eParaksta rīkiem iespējams piekļūt virknei citu pakalpojumu, kuros netiek prasīts augstākais drošības līmenis. Ja personas rīcībā ir augstākās drošības identitātes apliecināšanas rīks, tā drīkst saņemt e-pakalpojumus, kam ir zemākas prasības pret piekļuves drošību, savukārt, otrādi tas nebūs iespējams.


Kur var izmantot eParaksta rīkus?

Iespēja apliecināt e-Identitāti ar eParaksta rīkiem integrēta virknē komersantu portālu, kā arī pieejama vairāk nekā 40 valsts portālos, kur integrēts valsts vienotais identitātes apliecināšanas modulis “Latvija.lv” ar tajā esošajām eParaksta e-Identitātes apliecināšanas iespējām.


e-Identitātes apliecināšanas iespēja integrēta portālos Latvija.lv un VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā, Latvijas Bankas kredītu reģistrā https://manidati.kreg.lv/, portālā www.ePakalpojumi.lv un www.rekini.lv, apdrošināšanas kompāniju www.balta.lv, www.bta.lv, www.seesam.lv un www.ergo.lv klientu apkalpošanas portālos, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju portālos www.gaso.lv, www.elektrum.lv, AS “Sadales tīkls” portālā www.e-st.lv, trīs AS “Latvijas Gāze” interneta vietnēs - https://mans.lg.lv/ un https://e-pakalpojumi.dabasgaze.lv/ un https://ligumi.lg.lv, SIA “Latvijas Mobilais telefons” klientu portālā www.lmt.lv, “Autortiesību un komunicēšanas konsultācijas aģentūra / Latvijas autoru apvienība” interneta vietnē www.akka-laa.lv, www.lursoft.lv, portālos www.Manabalss.lv un https://parvaipret.lv/, “Pirmais slēgtais pensiju fonds” un “Creditreform” klientu portālos, kā arī namu apsaimniekotāju Jelgavas nekustamā īpašuma pārvaldes portālā https://www.jnip.lv/, “Ogres namsaimnieks” portālā https://e.ogresnamsaimnieks.lv/, AS “Lāču nami” un “Ordo Property” e-pakalpojumu vietnēs https://e-pakalpojumi.lacunami.lv/ un https://kabinets.ordoproperty.lv , www.Dalder.lv , kā arī citviet.


Vairāk lasiet un piesakieties eParaksts mobile portālā eParaksts.lv:

https://www.eparaksts.lv/lv/par_mums/JaunumiInformāciju sagatavoja:

Vineta Sprugaine Korporatīvās komunikācijas daļas vadītāja VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs

69 views0 comments
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon