Search
  • Guna Kaņepe

Datu nozīme uzņēmējdarbībā

Dati ir visur! Tas ir mūsdienu jaunais zelts! Uzņēmējdarbībā tie sniedz neatsverami vērtīgu informāciju. Tādi uzņēmumi kā Google, Amazon un Wallmart ir datu vākšanas un apstrādes giganti, bet kā datus vākt un atspoguļot tā, lai tie ir vērtīgi jebkurā uzņēmumā?


Kustība “Valsts#196” sadarbībā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK) organizēja bezmaksas semināru "Datu nozīme uzņēmējdarbībā" maziem un vidējiem uzņēmumiem par vienu no aktuālākajām tēmām – datiem un to pielietošanu. Seminārā runājam par to, kā nonākt līdz datos balstītiem lēmumiem, kā veidot uzņēmuma analītiskos procesus un kādus instrumentus izmantot datu apkopošanai, jo – kā zināms, mūsdienu dinamiskajā biznesa vidē nav daudz resursu, lai eksperimentētu ar pieņēmumos balstītiem lēmumiem.


Apstiprinājās, ka līdz ar tehnoloģiju attīstību, arī mazi un vidēji uzņēmumi ir spējīgi efektīgi strādāt ar sava uzņēmuma datu plūsmām un iegūt vērtīgu informāciju. Vēl vērtīgāk par informācijas iegūšanu ir informācijas apstrāde un izvērtēšana jeb datos balstītu lēmumu pieņemšana.


Datu un finanšu eksperts uzņēmumā “Squalio”, kā arī kustības “Valsts#196” pārstāvis Einārs Garoza padalījās ar informāciju, kā datus iedala:

1) IEKŠĒJIE: pārdošanas dati (CRM), finanšu dati (grāmatvedības sistēma, banka); mārketinga dati (Google Analytics); personāla vadības dati (Share Point, Cake HR); ražošanas dati (ERP).

2) ĀRĒJIE (bezmaksas): statistikas dati (CSP, Eurostat, Pasaules Banka, Pasaules Veselības Organizācija); Google keyword planner; atvērto datu portāli.

3) ĀRĒJIE (maksas): Uzņēmumu reģistrs, Valsts zemes dienests, uzņēmumu un privātpersonu kredītinformācija, finanšu tirgu dati (Bloomberg, Thomson Reuters, Orbis).


Seminārā “Datu nozīme uzņēmējdarbībā” ar savu pieredzi, zināšanām un viedokli dalījās zvērināts advokāts, SIA “Datu aizsardzības speciālists” valdes loceklis Lauris Klagišs, izstāstot semināra klātesošajiem par personas datu aizsardzības aktualitātēm Latvijā un Eiropas Savienībā, un biežāk konstatētajiem pārkāpumiem auditos, turklāt “Latvijas Bankas” ekonomists, iniciatīvas “Datu skolas” pārstāvis Miķelis Zondaks, informēja par atvērto datu pielietošanu uzņēmējdarbībā.

Uzzinājām, ka atvērtie dati ir tiešsaistē, bez maksas, bez piekļuves ierobežojumiem, mašīnlasāmā atvērtā formātā, kā arī ar atvērtajiem datiem var papildināt esošos produktus, radīt jaunus produktus un pieņemt lēmumus.


Iepazīsties ar atvērto datu avotiem:

· Latvijas Atvērto datu portāls - https://data.gov.lv

· Uzņēmumu reģistra atvērtie dati - https://www.ur.gov.lv/lv/specializeta-informacija/atvertie-dati/

· Open LĢIA Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras atvērto datu vietne - https://opendata.lgia.gov.lv/zf_wp/

· EU Open Data Portal - https://data.europa.eu


Īpaši lielu interesi radīja semināra laikā nosauktie praktiskie piemēri par atvērtajiem datiem:

1) Lietotne “CareQueue” - mērķis: palīdzēt rīdziniekiem saprast bērnudārzu rindas

· Dati ir pieejami, tomēr tie ne visiem ir viegli saprotami;

· Izmantoti Rīgas domes dati un informācija: -) pieteikumu saraksts; -) uzaicinājumu skaits pirmsskolas programmās; -) Rīgas izglītības un kultūras iestāžu ģeogrāfiskā informācija; -) apkaimju ģeogrāfiskie dati; -) Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.191.

2) Lietotne “ComeBack” - tīmekļvietne dzīvesvietas izvēlei

Mērķis: palīdzēt izvēlēties dzīvesvietu, norādot vairākus kritērijus – mājokļa izmaksas, infrastruktūru un sociālo pakalpojumu pieejamību.

· Izmantotie dati un informācija: data.gov.lv; csb.gov.lv

3) Lietotne “CikCik” - iespēja uzzināt, kur paliek samaksātie nodokļi

Mērķis: ar datu vizualizācijas palīdzību veicināt iedzīvotāju izpratni par to, kā tiek izlietoti samaksātie nodokļi.

· Papildus tika noteikti lielākie vidējo algu maksātāji Latvijā;

· Izmantotie dati un informācija: Valsts kases informācija par budžeta izlietojumu;

· VID dati par uzņēmumu samaksātajiem darbaspēka nodokļiem un nodarbināto skaitu.

Paldies katram – savas jomas speciālistam un zinātkārajam klausītājam, kurš bija ieradies!87 views0 comments
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon