Search
  • Guna Kaņepe

Arī Latvijā tiks ieviests 5G tīkls

Updated: Nov 15, 2019

Piektdienas, 13. septembra, pēcpusdienā Cēsu IT Meet-Up ietvaros runājām par karsto tematu - 5G tehnoloģijas. Pasākuma pamatideja bija apvienot IT jomas pārstāvjus un entuziastus Cēsīs, kā arī veidot vietējo IT kopienu, daloties ar pieredzi un diskutējot par aktuālajiem jautājumiem, turklāt pasākuma mērķis bija veicināt izpratni par jaunajām tehnoloģijām saistībā ar 5G un diskutēt par izaicinājumiem Cēsīs, kuri būtu risināmi ar 5G tehnoloģijām.

Pasākumu vadīja informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālists Aleksandrs Ļubinskis, uzdodot jautājumus un lūdzot viesiem dalīties ar savu pieredzi diskusijā: Atim Egliņam - Eglītim (Cēsu novada pašvaldības administrācijas vadītāja p.i.), Aigaram Valdmanim (kustības “Valsts#196” pārstāvis) un Vīgantam Radziņam (LMT Biznesa vadības dienesta direktors).


Kā noskaidrojām, 2019. gada 19. jūlijā tika paziņots starts par 5G darbību Latvijā, tādējādi Latvijai kļūstot par vienu no pirmajām valstīm Eiropā un pasaulē, kurā ieviests 5G tīkls. Uz jautājumu: “Kā jūs domājat, kāds būs attīstības process 5G pārklājumam?”, Vīgants Radziņš atbildēja pārliecinoši, apstiprinot, ka tuvākajos piecos gados ļaudis tikai sāks mācīties jauno tehnoloģiju izmantošanu, jo pašlaik nav - ne pieredzes, ne skaidrības, kāda ir nepieciešamība pielietot un ko tā dos: “Pēc rādītājiem, ar 4G esam starp pirmajiem pasaulē pēc mobilā interneta patēriņa Latvijā. Tā ir laba augsne, lai mūsu valsts izvirzītos līderos arī ar 5G, kas kalpos par pamatu digitālajai transformācijai visās nozarēs”, turklāt Atis Egliņš - Eglītis dalījās ar savu pieredzi, izsecinot, ka pašvaldības publiskais sektors ir diezgan lielā satraukumā par jaunākās 5G mobilo sakaru tehnoloģijas bīstamību, jo nav regulējuma un uzraudzības: “Likumdošana kā dinozaurs seko līdz izmaiņām.” LMT pārstāvis Vīgants Radziņš tomēr pārliecināja, ka bažām par 5G, tāpat kā 4G, 3G un 2G, ietekmi uz sabiedrības veselību nav pamata: “Mobilo sakaru radītais elektromagnētiskais lauks ir plaši pētīts un analizēts, secinot, ka tā ietekme ir vēl mazāka nekā, piemēram, radio.” Kustības “Valsts#196” pārstāvis Aigars Valdmanis dalījās pieredzē, ka vēsturiski katrs ‘G’ ir paaudze, kas gājis uz priekšu: “5G prasīs ilgu laiku, jo tā ir pāreja nākamajā paaudzē. Mēs esam pirmsākumos!”


Pasākuma vadītājam uzdodot jautājumu: “Kas ir tas, ko mēs katrs – kā speciālists, kā uzņēmējs, kā pārstāvis varētu darīt, lai 5G attīstītos pēc iespējas ātrāk?”, kustības “Valsts#196” pārstāvis Aigars atzina, ka ar komandu sagatavo augsni, lai uzņēmēji un pašvaldības pārstāvji varētu domāt par datu apstrādi un saprast, ko ar to darīt, aicinot saskatīt atvērto datu iespējas un radīt pašvaldībām, to iedzīvotājiem, uzņēmējiem vai tūristiem noderīgus produktus un pakalpojumus, izmantojot tieši Latvijas datu kopas: “Mūsu kustības mērķis ir veicināt sabiedrības un IT uzņēmēju izpratni par atvērto datu iespējām inovatīvu produktu un pakalpojumu radīšanā, veicināt pašvaldību un valsts pārvaldes datu atvēršanu un plašāku pielietojumu, stāstot par izaicinājumiem radīt vidi, kurā apstrādāt liela apjoma datus, tai skaitā izmantojot 5G tehnoloģijas, piemēram – izveidot WiFi bāzes stacijas, nolasot tehniskos datus vai arī uzlikt sensorus, spējot atpazīt numurzīmes – vietējais vai ārvalstnieks. Ja valsts ar komersantiem sadotos rokās, būtu lieliska datu pāradresācija!”


Cēsu novada pašvaldības pārstāvis Atis lūdza apzināties, ka jebkuras pašvaldības dzīvē valda iedzīvotājs un teritorija. Akcents uz iedzīvotāju! “Nepieciešams liels darbs ar cilvēkiem – skaidrot un izglītot, organizējot kursus, meistarklases un apmācības, konferences un pasākumus!”


Cēsu IT Meet-Up pasākuma auditorijā bija gan pašvaldības darbinieki, gan IT jomas speciālisti un entuziasti ar iespēju piedalīties aplikācijas spēlē, atbildot uz vienu no jautājumiem: “Kāds ir Jūsu šī brīža galvenais atslēgas vārds, ja runa iet par 5G?” Rezultātā ieguvām atbildes – “bažas”, “veselība”, “ātrs internets”, “izaugsme”, “iespējas”, “jauda”, “internets”..


Pēc viesu viedokļiem un pieredzes apmaiņas, praktisko darbnīcu vadīja Čārlzs Bušmanis, tajā aicinādams piedalīties visiem klātesošajiem, radot idejas, sadaloties pa grupiņām, ar uzdevumu nosaukumiem: 5G un cilvēku nervozitāte; 5G un mobilitāte; 5G un pilsēta; 5G un biznesa idejas, izsecinot, kādiem izaicinājumiem Cēsīs būtu nepieciešams ieviest jaunās tehnoloģijas.


Ceļi bez sastrēgumiem un satiksmes negadījumiem, kvalitatīva medicīniskā palīdzība neatkarīgi no atrašanās vietās, dronu izmantošana ugunsgrēku dzēšanai – tie ir vien daži no risinājumiem, ko nākotnē risinās 5G.

75 views0 comments
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon