Search
  • Guna Kaņepe

Par nākotnes profesiju


Dzīvojam lielu pārmaiņu laikā. Kāds to izjūt vairāk, kāds mazāk, bet kopumā valda nenoteiktības sajūta par nākotni. Katrā ziņā šīs pārmaiņas nes līdzi fantastiskas iespējas ikvienam no mums. Šoreiz apskatam liela mēroga tendences, kas ietekmē cilvēku darbu un karjeru. Ceram, ka tas veicinās domas un iedvesmos uz rīcību gatavoties šīm pārmaiņām, un Latvija būs vieta, kur dzīvot pārtikušiem un laimīgiem cilvēkiem.


Šobrīd ir vērojama tendence, ka darbinieku pozīcijas uzņēmumos kļūst stipri vien mainīgākas. Precīzi pienākumi un darba apraksti izplūst un daudz kas nonāk sadaļā “citi darba pienākumi”. Striktas organizatoriskās struktūras nomaina uz projektiem balstītas komandas un darba metodes. Tāpat arvien vairāk parādās “freelancer” jeb ārštata darbinieki, kas tiek piesaistīti konkrētu darbu veikšanai.

Tajā pašā laikā tehnoloģijas ļauj komandām strādāt un sadarboties attālināti. Tas nozīmē, ka uzņēmuma darbinieki var būt arvien izkliedētāki un praktiski strādāt no jebkuras pasaules malas, ja vien darba specifika to ļauj. Šī ir fantastiska iespēja cilvēkiem, kuri nedzīvo lielās pilsētās! Mazāku pilsētu, viena no būtiskākajām problēmām, ir mūsdienīgu un labi apmaksātu darba vietu trūkums, bet šobrīd cilvēks var dzīvot teju jebkur, strādāt ļoti labi apmaksātu un pilnvērtīgu darbu. Ir uzņēmumi, kas nodarbojas ar dažādu datu risinājumu ieviešanu, kas ir ļoti veiksmīgi un strādā bez fiziska ofisa.

Tehnoloģijas ne tikai ļauj sastrādāties attālināti, bet tās arvien vairāk mainīs un papildinās to, kā cilvēki strādā. Mākslīgā intelekta algoritmi un viedās mašīnas būs tikpat neatņemama ikdienas sastāvdaļa kā šobrīd viedtelefoni. Jau tagad ir uzņēmums Baltijā, kas darbojas mazumtirdzniecības nozarē, kur algoritms izvēlas cik un kādiem produktiem atrasties veikalos, lai pircējiem būtu vienmēr pieejama prece, bet arī nestāvētu lieka manta. Sākotnēji šis algoritms deva rekomendācijas un cilvēks pieņēma lēmumus, bet tagad uzņēmums jau ir sapratis, ka šo uzdevumu var pilnībā nodot algoritmam un rezultāts būs veiksmīgāks. Šādus piemērus redzēsim un dzirdēsim arvien vairāk, un teju jebkurā nozarē.

Kāda būs nākotnes profesija?

Pasaules Ekonomikas forums ir aplēsis, ka tuvākā nākotnē visvairāk pieprasītās prasmes un profesijas būs saistītas ar datu zinātni, datu analīzi, mākslīgo intelektu un mašīnmācīšanos, projektu un procesu vadību, programmatūras izstrādi, mārketingu un pārdošanu, digitālo transformāciju, biznesa attīstības vadību un informācijas tehnoloģiju pakalpojumiem. Tajā pašā laikā pieaug iespēja, ka mazāk nepieciešamas būs tādas profesijas kā datu operatori, grāmatveži, lietveži, administratīvie darbinieki, ražošanas darbinieki, klientu apkalpošanas speciālisti, u.c.[1]


Tehnoloģiskā attīstība un decentralizēts darbs, kurā cilvēki var tikt iesaistīti uz konkrētu projektu, kā arī izmaiņas konkrētu speciālistu pieprasījumā noved pie mūžizglītības. Lietas mainās arvien straujāk un pastāv risks netikt līdz šīm izmaiņām. Cilvēki, kas pat neapzinās pasaules straujo tempu, jau sevi nostāda ļoti bīstamā pozīcijā. Un šī bīstamā pozīcija ir palikt nerelevantam jeb būt absolūti neatbilstošam mūsdienu situācijām profesionālā ziņā. Vairs nepietiks iemācīties vienu profesiju un visu mūžu to vien darīt. Iespējams, nāksies mainīt ne tikai nodarbošanos, bet arī profesiju vairākas reizes dzīves laikā. Šobrīd izskatās, ka nepārtraukta mācīšanās, pilnveidošanās un ziņkārība ir labākā ceļamaize šajā piedzīvojumā.

Pārmaiņas šobrīd var šķist lēnas un, ka tās norisinās kaut kur tālu prom, mūs neskarot. Bet tās var pienākt krietni ātrāk nekā gaidīts. Jautājums vai būsim šīm pārmaiņām personīgi sagatavojušies?[1] http://www3.weforum.org/docs/WEF_Future_of_Jobs_2018.pdf

71 views0 comments
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon